zpět

 

Home  -  biografie  -  diskografie  -  galerie  -  koncerty  -  rider

Jaroslav Samson Lenk, Slávek Janoušek, Vlasta Redl

 Trojice osobitých českých písničkářů a autorů řady výrazných písní se klaní českému i slovenskému publiku z pódií klubů, koncertních sálů a hal i amfiteátrů už přes 20 let. Po celou dobu však vystupují především samostatně:

- Jaroslav Samson Lenk v trampské skupině Hop trop, která už 25 let ve svém žánru patří ke špičce na české scéně, mnoho let působil ve folkové skupině Máci, nyní - Samson a jeho parta. Jeho záběr je velmi široký - je svérázným pořadatelem folkového festivalu Muzika nebo třeba i autorem písní pro televizní večerníčky. Jeho písně umějí nalézat pohodu a slunečno. Na jevišti oplývá neutuchající energií, která dokáže okouzlit.  

- Slávek Janoušek je písničkář, známý od poloviny 80. let zejména svými vtipnými písněmi, i když jeho tvorba má i filozofující polohy. Většinou vystupuje sám. Mezi jeho nejznámější alba patří Kdo to zavinil (LP Supraphon 1988), které renomovaní kritici (např. Jiří Černý) řadí mezi nejvýznamnější české desky vůbec. Na tomto albu spolupracoval i písničkář, multiinstrumentalista a aranžér  Vlasta Redl, tehdy člen folkrockové skupiny AG Flek.  

- Vlasta Redl v současné době koncertuje sám nebo se svým stálým hostem Lubošem Javůrkem. Občas jej též můžeme spatřit s horehronským fujaristou a multiinstrumentalistou, používajícím kosmopolitní pseudonym Swetia. Skládá rovněž hudbu k divadelním představením, na Slovensku měl velký úspěch lidový muzikál Kubo. Z dřívějších dob je známa jeho spolupráce se skupinou Fleret, dlouhá léta působil ve skupině AG Flek, která se později přejmenovala na Skupinu, která se jmenuje Každý den jinak. S názvuky rocku a folklóru již od začátku devadesátých let patří k nejzajímavějším a nejoceňovanějším hudebníkům na domácí scéně. Za zmínku stojí i jeho v českých poměrech průkopnická fúze s cimbálovkou Hradišťan v polovině devadesátých let, která odstartovala zájem o rockové zpracování folklórního materiálu u nás.  

        Společně tito tři písničkáři začali vystupovat v roce 1987 na jevištích největšího československého festivalu té doby – na Portě v Plzni, kde se setkávalo až 30 tisíc diváků. Od té doby se datuje nejen jejich hudební spolupráce, ale i jejich přátelství. Dnes, kdy je kdysi velmi družná obec folkových písničkářů v podstatě atomizována, tvoří osamocenou autorskou „superskupinu“, která nemá u nás obdoby – protože nikdy nevznikla,  nemůže se ani rozpadnout. Jejich představení vynikají především osobitým humorem, který dokáže zapůsobit i na fanoušky jiných žánrů. Mnohé písně vytvořili i společně pro projekty Zůstali jsme doma (LP - Supraphon 1990, CD - Universal 1999) a Kde domov můj (CD - BMG 1995). S tímto programem absolvovali kromě stovek koncertů m.j. i turné po USA v roce 1998 a Novém Zélandu a Austrálii v roce 2005.

       Celkový počet jejich alb, která dosáhla „zlatých“ nebo „platinových“ nákladů, se dá dnes již dohromady počítat na desítky, a to i – chce se až říci – přesto, že v  Čechách prakticky není prestižního ocenění, které ve své sbírce ještě nemají.  

V posledních letech jejich příležitostná spolupráce zintenzivněla a po dokončení dalšího společného CD Barvy domova se chystají projet znovu celou republiku i Slovensko s novým koncertním programem.

V případě zájmu kontaktujte :  

V případě zájmu kontaktujte :  

Ing. Hana Horynová
SATORI um.ag.
Tel +420 608 26 37 38
Tel +420 565 58 20 36
Mail: produkce@dbservis.eu     Skype: hanyhor